nie ważne co widziałeś i gdzie byłeś. Liczy się to co umiesz, tu i teraz- Mateusz Mrozowski

nie ważne co widziałeś i gdzie byłeś. Liczy się to co umiesz, tu i teraz- Mateusz Mrozowski

Jakich handlowców szukają polscy przedsiębiorcy

Dzisiaj wielu ludzi poszukujący pracy zastanawia się jak przekonać do siebie i zarazić swoją osobowością, przyszłego pracodawce.
 Skupiamy się na swoich mocnych stronach, rzucamy banałami i wytartymi sloganami. Kopiujemy listy motywacyjne znalezione w sieci. Szukamy i wypełniamy cv według wzoru, także znalezionego w sieci. Wysyłamy 2387 aplikacji na różne stanowiska w nadziei, że znajdzie się jakiś głupiec, który zaprosi nas na spotkanie rekrutacyjne. Po całym dniu celebracji zasiadamy przed telewizorem z wcześniej naładowanym telefonem w ręce i czekamy. Niestety nic się nie dzieje.
Problem nie tkwi w ilości wolnych etatów na rynku. Problem nie tkwi w wygórowanych oczekiwaniach pracodawców. Problem tkwi w tym, że jesteśmy nijacy !
 Nie przykładamy się do zaprezentowania swoich umiejętności.
 Idąc na rozmowę rekrutacyjną pamiętaj, że najpierw musisz sprzedać samego siebie.
A więc od czego zacząć:

1 ) CV i LM

Nie dubluj innych listów motywacyjnych i cv z internetu. Zrozum wreszcie, że osoba, która będzie przeglądać twoją aplikację miała już do czynienia z wieloma typami i wzorami aplikacji innych osób. Wykaż się kreatywnością, stwórz swój unikalny charakter, poświęć czas na napisanie swojego cv i lm, opisz siebie i swoje pasje, nie udawaj, nie oszukuj. Zainspiruj do spotkania w cztery oczy. Postaraj się wyróżnić.

2) Zaproszenie na spotkanie

Pamiętaj, aby zachować spokój i pewność siebie. Ustal datę i miejsce spotkania, nie zgadzaj się na pierwszy wolny termin poproś o inną godzinę( nie tłumacz się) a potem podziękuj za zmianę, postaraj się przedłużyć rozmowę telefoniczną oczywiście z umiarem- to twój pierwszy etap autoprezentacji, daj się zapamiętać.
Na koniec zapytaj o możliwość wysłania przez osobę dzwoniącą terminu i miejscu spotkania przez sms, bądź e-maila. Po pierwsze będziesz miał pewność, że nic nie pomyliłeś a po drugie osoba wysyłająca wiadomość z pewnością się podpisze co uratuje cię przed brakiem taktu z powodu zapomnianego imienia rekrutera.

3) Rozmowa rekrutacyjna

Przygotuj się !!!!  Ubiór i wygląd zewnętrzny

Zobacz jak ubiera się branża. Podpytaj. Jeżeli to możliwe postaraj się dowiedzieć czegoś o swoim rekruterze. Jaki styl sobą prezentuję np. elegancki luzak czy stanowczy biurokrata. Ubierz się do ten wizerunek łącząc styl branży i upodobania rekrutera. Pamiętaj, aby być czystym i zadbanym. nie pal papierosów przed rozmową. Daj na wstrzymanie.

Przygotuj się !!!!  " co jara firmę " 

Poczytaj o firmie do której aplikujesz. Zobacz na ich stronie jakie mają wartości, jakie nagrody zdobyli i czym się jarają. Wyprzedź konkurencję, poczytaj o ich planach rozwoju na najbliższe lata, wykaż się swoim przygotowaniem. Zrób z tego atut swojej rozmowy.

Przygotuj się !!! " Czym się chwalić a czego unikać"

Pracodawcy szukają ludzi zaangażowanych i pracowitych najlepiej z kredytem na 30 lat i dwójką dzieci. Pamiętaj o tym, aby nie zagadywać na siłę. Nie mów sloganami typu " lubię pracę z ludźmi"
" jestem otwarty do ludzi" i " kocham pracę w zespole". Oni już tego nie mogą słuchać, bierze ich wtedy na wymioty!.
Bądź innowacyjny, opisuj swoje umiejętności dając przykłady np. " jestem pracowity bo wiem co znaczy sumienność pracy, jeżeli stracę dzisiejszy dzień i sobie odpuszczę to jutro tego nie odrobię-znam siebie. Chociaż mógłbym pracować dwa razy ciężej następnego dnia to i tak ten dzisiejszy dzień będzie stracony, wolę każdego dnia z zaangażowanie wypełniać swoje obowiązki, wtedy wiem, że nic mi nie ucieka i nic nie muszę gonić".
Słuchaj osoby z którą rozmawiasz. Zadawaj jej pytania, nie na końcu rozmowy nie na początku ale w trakcie tzn. "ja wymieniłem swoje cechy, które mnie definiują a jakiej Pan szuka osoby jakie wartości są dla Pana ważne"
Masz dowiedzieć się o osobie z którą rozmawiasz jak najwięcej, masz jej sprzedać siebie. Dowiedz się na czym jej zależy, kogo szuka, jakich wartości. Zbuduj relację.
Pamiętaj o jednej zasadzie, nie rób z siebie ideału. Poświęć chwilę czasu na opisanie swojej wady w pozytywnym świetle np " Od jakiegoś czasu zrozumiałem, że muszę pracować nad swoją samodyscypliną. Przyznam szczerze, że miałem z tym duży problem i dzisiaj jestem szczęśliwy, że w końcu znalazłem rozwiązanie dla swojego problemu". " Zrozumiałem, że potrzebuję priorytetować swoje zadania z każdego dnia tak, aby poświęcać czas najpierw na te rzeczy, które są ważne a dopiero potem na te mniej istotne" " Dzisiaj pracuje dalej nad swoją samodyscypliną ale wiem jak duże znaczenie może mieć jeden prosty pomysł  z gatunku ułatwić sobie życie".

Pamiętaj o jednej zasadzie. Ty starasz się o pracę. Pracodawca stara się o świetnego pracownika. Bądź więc równym partnerem do rozmów. Masz tak wiele do zaoferowania. Daj się poznać i poznaj swojego szefa. Idź z przekonaniem, że to własnie Ciebie potrzebują w tej firmie.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz